google-site-verification=-sjRF7PyrvVczLmFhFVa7LGXMZxF0DlFb54XP0fA1F8

Ağız Kokusu (Halitozis) Neden Olur?

Ağız Kokusu (Halitozis) Neden Olur?

Ağız Kokusu (Halitozis) Neden Olur?

Ağız kokusu tek başına ele alınmaması gerekilen bir sorundur. Kişinin gündelik hayatını son derece olumsuz yönde etkileyebilen sosyolojik bir problem olan ağız kokusu tedavisinde ölçüm yapıldıktan sonra tedaviye geçilmektedir. Novadent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği kişiye özel ölçüm cihazları aracılığıyla ağız kokusu ölçümlerini gerçekleştirir. Bu cihazlar Halitozis olarak adlandırılır ve tamamen özel olarak geliştirilmiştir.

Ağız kokusu fizyolojik ya da patolojik nedenden kaynaklanabilir. Sabah ağız kokusu ile uyanmak fizyolojiktir. Kokuya sebep verecek soğan, sarımsak gibi besinlerin ardından yaşanan ağız kokusu da fizyolojik olarak sınıflandırılır ve korkulmamalıdır. Herhangi bir tedavi gerektirmeyen fizyolojik ağız kokusunda ağız hijyenini doğru araçlarla ve doğru tekniklerle sağlamak yeterli olacaktır.  

 

Patolojik Ağız Kokusu Nedir?

Ağız kokusu neden olur, nasıl geçer sorularının cevaplarını net olarak bulabileceğiniz Novadent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği siz değerli hastalarının da bilgilendirerek tedaviye başlar. İkiye ayrılan ağız kokusu çeşitlerinde fizyolojik ağız kokusunda herhangi bir müdahaleye gerek kalmazken patolojik ağız kokusunda mutlaka uzman hekimden yardım alınmalıdır.

Diş çürükleri, diş ve diş eti hastalıklardan kaynaklı patolojik ağız kokusu olarak adlandırılır. Çoğunluk diş ve diş eti hastalıklara bağlı olarak görülse de akciğer, karaciğer hastalıkları, sinüzitler, bazı alerjik hastalıklarda ağız kokusuna neden olabilmektedir. Halitozis tedavisinde ilk ve en önemli basamağı ağız kokusunun nedeninin tespit edilmesidir. Neden tespitinden sonra hastalarda diş ve diş etine yönelik olarak tüm problemler saptanarak tek tek tedavi edilir. Hastaların evde sağlayacağı düzenli ağız bakımı, diş, dil fırçalama, ara yüz temizliği ve gargaraların kullanımı ile tedaviye destek sağlanır.

 

Ağız Kokusu (Halitozis) Tedavisi

Kronik ağız kokusu nedeni patolojik olabilir. Novadent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği uzman hekimleri saptanan ağız kokusu nedenini diş ve diş et hastalıklarına bağlıysa sırasıysa tedavi eder.

Tüm çabalara rağmen geçmeyen ağız kokusu tespit edilirse bireyler tıp hekimine yönlendirilerek sistemik hastalıkların mevcudiyetine açısından taramaları gerçekleştirilir. Yalnızca ağız kokusunun tespiti ve tedavi planlamasında değil tedavi sonrasında hekimler da ölçüm cihazları kullanmaktadır.

 

Gebze Diş, Darıca Diş, Çayırova Diş denince akla gelen ilk kliniktir Novadent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği.

Sosyal Medya:
WhatsApp Destek