google-site-verification=-sjRF7PyrvVczLmFhFVa7LGXMZxF0DlFb54XP0fA1F8

Diş Çekiminden Sonra Neler Yapılmalı? Neler Yapılmamalı?

Diş Çekiminden Sonra Neler Yapılmalı? Neler Yapılmamalı?

Diş Çekiminden Sonra Neler Yapılmalı? Neler Yapılmamalı?

Her zaman diş kaybetmeme hedefinde olunmalı ve düzenli diş kontrollerine gidilmelidir. Fakat kaçınılmaz bir şekilde diş kırığı, kanal tedavili dişin kırılması, dişte yoğun bir şekilde çürük meydana gelmesi, kanal tedavilerinin başarısız olması ve diş kök ayrımında enfeksiyon varlığı sorunlarıyla karşılaşıldığı diş çekimi önerilir.

 

Kırık diş çekimi için tercih ettiğiniz Novadent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği merkezi çekim sonrası önerileri de detaylı bir şekilde anlatacaktır. Diş çekiminden sonra dikkat edilmesi gerekilen en önemli aşama beslenmedir. Hastalar diş çekiminden sonra oldukça dikkatli bir süreç yaşasalar da çoğunlukla bazı şeyleri gözden kaçırırlar. Çekim sonrasında hemen normal düzene geçme isteği ya da sigara kullanımına devam edilmesi sorunla zarar vericidir.

 

Diş Çekimi Ardından Sigara İçilir Mi?

Diş çekimi sonrası sigara içimine devam edilmesi çekim soketinin iyileşmesinde problemli sürece girilmesine ve çok ağrılı sürece neden olur. Bu yüzden Novadent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği diş hekimlerinin hastalarına tavsiyesi çekim sonrası sıcak, soğuk tüketilmemeleri yönündedir. Ayrıca sigara içilmemeli, eğer cerrahi bir çekim yapıldıysa soğuk kompres uygulanmalı ilaç verildiyse hekim önerileri dikkate alınarak zamanı aksatılmamalıdır.

Soğuk kompres uygulamasını yüze bir buz torbası yardımıyla kısa süreli olarak uygulanmalıdır. Çok uzun süre yüzden tutmadan diş çekimi yapılan bölgeye çekim önemine göre tutulmalıdır. 

 

Diş Çekimi Sonrasında Yaşanılanlar

Diş çekimi ardından çene kemiği çekim yapılan bölgede erimeye başlar. Diş çekimi ardından ilk zamanlarda çok önemli bir problem olmasa da yaş alındıkça özellikle hastanın hareketli protez kullanmak zorunda olduğu durumlarda yeterli kemik desteğinin olmaması protezin tutumunda sorunlara yol açabilir.

Dişsiz boşluğun her iki yanındaki dişler bu boşluğa doğru eğilerek diş arası mesafenin kısalmasına neden olurlar. Uygulama ardından yaşanan bir diğer sorun ise komşu dişlerin paralelliği bozularak diş eti hastalıklarıyla karşılaşma ihtimaline yol açar. Diş kayıplarının olması restore edilmemesi gibi durumlarda da yanınızda olan Novadent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği diş çekimi sonrası yapılması gerekilenleri düzenli kontroller sırasında da siz değerli hastalarına ayrıntılı olarak aktaracaktır.

 

Gebze Diş, Darıca Diş, Çayırova Diş denince akla gelen ilk kliniktir Novadent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği.

Sosyal Medya:
WhatsApp Destek