google-site-verification=-sjRF7PyrvVczLmFhFVa7LGXMZxF0DlFb54XP0fA1F8

Diş Fobisi (Dentofobi) Nedir?

Diş Fobisi (Dentofobi) Nedir?

Diş Fobisi (Dentofobi) Nedir?

Bazı insanlar ve çoğunlukla çocuklar diş hekimi, dişçi koltuğu ya da dişçi kelimesini duyarken bile korkar, paniğe kapılırlar. Dentofobi olarak adlandırılan bu durumda onlar için dişçi koltuğu dünyanın en korkunç koltuğu haline bile gelebilir. Diş Fobisi nasıl yenilir konusunda ayrıntıları yazının devamında bulabilirsiniz.

 

Yetişkinlerde dişçi korkusu tamamen kişinin kendini huzursuz etmesinden kaynaklıdır. Yaşanılan diş sorunu hakkında izlediği videolarla kendini ürküten birey veya sağdan soldan teknik olmayan söylentilerin aslında hiçbir doğruluğu olmadığını bilmelidir. Diş fobisini yenmek için diş tedavisi ya da diş eti tedavisi videoları izlenmemelidir. Novadent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği hekimleri ve tüm çalışanları yapmış oldukları işin öneminin farkında hareket ederek diş fobinizi de yenmenizi sağlar.

 

Diş Hekimi Fobisi Nasıl Yenilir?

Bir insanın gülüşüne dokunabilmek onun bütün hayatına kısa sürede müdahale eden diş hekimleri güvenebilirsiniz. Sırf korkuyorsunuz diye dişçiye gitmemek belki de sosyal yaşantınızı son derece etkileyen sorunlara neden olabilir. Hem fiziksel hem de ruhsal sorunlar yaşamamak adına bu korku yenilmelidir. Örneğin kişinin ağrıyan dişi yüzünden ya da bir iki milim geride duran dişi yüzünden kendini kasarak gülüşünü saklıyor olabilmesi direk olarak diş hekimi fobisiyle ilgilidir.

İnsanların bu korkusunu yenmesi çok önemlidir ve bilinmeyen duygulardan korkmak kolaydır. Kişi bildiklerden daha az korkar. Tıbbın teknoloji ile gelişmesiyle, teknik imkanlar ve ekipmanlar Novadent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği tarafından sağlanarak bir gün gibi kısa sürede bile sorunlu dişe müdahale edilmektedir.

 

Diş Hekimi Fobisi Olanlar Ne Yapmalı?

Diş hekimi fobisi olan hastalar öncelikle bu durumu Novadent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği hekimleriyle paylaşmalıdır. Alanında uzman hekimler bu durumu bilerek tedaviye başlarlar. Hastaların korkuları genellikle dişle ilgili malzemeleri görmekten, makinelerin seslerini duymaktan ya da ağızlarını açtıktan hemen sonra başlayabilir.

Bu gibi durumlarda hastalar sedasyon ile yarı uyutularak müdahale edilir. Hastalar muayene sırasında hiçbir şey hissetmeyerek tedavi sonrası genel anesteziye göre uyanık halde eve dönerler. Bunun dışında sedasyonun yan etkilerinin olmaması hastanın genel sağlığı açısından da oldukça büyük avantajdır.

 

Gebze Diş, Darıca Diş, Çayırova Diş denince akla gelen ilk kliniktir Novadent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği.

 

Sosyal Medya:
WhatsApp Destek