google-site-verification=-sjRF7PyrvVczLmFhFVa7LGXMZxF0DlFb54XP0fA1F8

Dişler Neden Çürür?

Dişler Neden Çürür?

Dişler Neden Çürür?

Diş çürümeleri genetik olabileceği gibi dış etkenlere de bağlı olarak sıklıkla görülen diş problemleri arasındadır. Dişler neden çürür sorusunun cevabını ve daha fazlasını bulabileceğiniz yazımızı okuyabilirsiniz.

Diş minesi ve altında ki dentinin bazen de kök yüzeyini örten sert doku zamanla yıkılır. Yıkılma nedeni genellikle şekerli, nişastalı asitli yiyecek ve içeceklerden kaynaklı olabileceği gibi yapışkan yiyeceklerinde diş yüzeyine uzun süre kalmasıyla da oluşur. Zamanla bu asidik ortamının diş sert dokularını yıkmasıyla diş çürükleri ortaya çıkar. Novadent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği uzman hekimleri kavite olarak adlandırılan diş çürüklerinde başvurabileceğiniz en iyi adrestir.

 

Diş Çürümesi Nasıl Önlenir?

Çürük diş problemi ile karşı karşıya kalmamak adına diş çürümesini önleme yollarına göz atmalısınız. Dişlerinizde çürük oluşmaması için sabah ve akşam düzenli diş fırçalanmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca diş ipi kullanmanız ise çürük ile karşılaşma oranı azaltır. Yemek artıklarının diş üzerine yapışmasını ve doğal olarak diş çürüklerini engelleyecek olan ağız ve diş bakımında diş yapınıza uygun fırça seçimi ve diş macunu ile önleminizi alabilirsiniz.

Şekerli yiyecekler tüketmek ve sık sık kahve, çay içmek yine diş çürümesine zemin hazırlar. Bu yüzden ana öğün aralarında bir şeyler tüketmemeye çalışabilirsiniz. Novadent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği aracılığıyla diş kontrollerinizi yaptırarak çürüğün erken dönemde fark edilmesini sağlar ve bu yönde uzman hekiminizle birlikte etkili çözümleri uygulayabilirsiniz.

 

Diş Çürüğü Çeşitleri

Diş mine seviyesine göre adlandırılan Diş Çürüğü Çeşitlerine uygun güvenilir tedavi yöntemleri Novadent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği adresinde gerçekleştirilmektedir.

Diş mine seviyesinden üstün olan çürüklere mine çürüğü denilirken, diş minesi aşarak dentine doğru ilerleyen çürüklere ise dentin çürüğü denilir. Dentin çürükleri de kendi içerisinde oluşan yüzeye göre bölgenin adıyla adlandırılmaktadır. Diş çürüğüne müdahale edilmediğinde pulpaya ulaşarak pulpitis adı verilen pulpa iltihabına neden olur. Bu iltihap ise aşırı ağrı ile birlikte dayanılmaz bir hal alabilirsiniz. Bu durumlarda ise Novadent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği uzman doktorları dişe kanal tedavisi uygulanması gerçekleştirir.

 

Gebze Diş, Darıca Diş, Çayırova Diş denince akla gelen ilk kliniktir Novadent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği.

Sosyal Medya:
WhatsApp Destek