google-site-verification=-sjRF7PyrvVczLmFhFVa7LGXMZxF0DlFb54XP0fA1F8

Hamilelikte Diş Sağlığı ve Bakımı

Hamilelikte Diş Sağlığı ve Bakımı

Hamilelikte Diş Sağlığı ve Bakımı

Hamilelik gibi kutsal bir dönemde yediğiniz içtiğinize dikkat ettiğiniz kadar ağız ve diş bakımını da özen göstermelisiniz. Kalsiyum ağırlıklı beslenmek ağız ve diş sorunlarının da önüne geçecek etkenler arasındadır. Novadent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği hamilelik döneminde de ağız ve diş sağlığı için randevu alacağınız güvenilir merkezler arasından ilk sırada yer alır.

Anne karnında başlayan bebek gelişimiyle birlikte bebeğin diş gelişimi de oluşmaktadır. Bebek dişi gelişimi ilk 5 ve 6. haftada başlar. Bu dönemde anne kendi sağlığı ve bebeğinin sağlıklı diş gelişimi için dengeli beslenerek, yeterli bakımları uygulamalıdır.

 

Hamilelik Diş Sağlığını Nasıl Etkiler?

Hamilelik döneminde anne dişlerinden kalsiyum kaybı ya da diş kaybı gibi duyumlara inanmamak gerekir. Bu dönem hassas bir dönemdir fakat gereken önlemleri ve diş sağlığını doğru ellerden aldığınızda herhangi bir sorunla karşılaşmadan sağlıklı bir şekilde doğumu gerçekleştirebilirsiniz. Novadent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği hamilelik sırasında değişen östrojen ve progesteron hormon düzeylerindeki artışa bağlı plak temizliğinde sizlerledir.

Plak artımına müdahale edilmediğinde dişeti iltihabıyla karşılaşmamak an meselesidir. Gingivitis olarak da adlandırılan iltihap dişlerde hassasiyet, kanama gibi vakalara neden olur. Tedavisinde geç kalındığında ise ağrı periodontitise ilerleyebilir. Hamilelikte diş ağrısı ileri vakalarda hamilelik tümörü gelişimi riskine yol açar. Bu durumda herhangi bir müdahale tehlikeli olabileceğinden dolayı şiddetli ağrıda diş hekimine başvurulmalıdır.

 

Hamilelikte Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Hamilelik sırasında doğru beslenmenin dişlere ve ağız sağlığına etkisi bilinir. Ayrıca bu dönemde Novadent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği diş hekimlerine başvurarak gereken diş bakımı hakkında detaylı sağlık hizmetini de alabilirsiniz.

Hamileliğe karar verilmeden önce veya ilk 3 aylık hamilelik döneminde diş hekimi ziyaret edilmelidir. Diş temizliği yaptırarak dişleri plaklardan arındırmak, hamilelik döneminde diş sorunlarıyla karşılaşmamak adına alınacak önlemler arasındadır. Acil durumlarda ise müdahale etme zamanı 4. ve 6. aydır. Hamilelikte lokal anestezi zararları ile karşılaşmamak adına jinekolog ile irtibat kurulmalıdır. Ertelenebilecek işlemler doğumdan sonraya bırakılması da alınacak diğer koruma yöntemi olacaktır.

 

Gebze Diş, Darıca Diş, Çayırova Diş denince akla gelen ilk kliniktir Novadent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği.

Sosyal Medya:
WhatsApp Destek