google-site-verification=-sjRF7PyrvVczLmFhFVa7LGXMZxF0DlFb54XP0fA1F8

İnsanlar Neden Gece Dişlerini Sıkar?

İnsanlar Neden Gece Dişlerini Sıkar?

İnsanlar Neden Gece Dişlerini Sıkar?

Yaşam şartları ve yaşam zorlukları insanlarda farklı semptomlara neden olabilir. Gece uykularında ortaya çıkan stres, yorgunluk, duygu değişimleri gibi sorunlardan kaynaklı uyku bozukluğu yaşanabilir. Uyku bozukluğu beraberinde gece diş sıkma gibi fark etmenizin zor olduğu fakat uzun vadede zarar veren bozukluklarla uğraşmak zorunda bırakır.

Çoğunlukla stres kaynaklı olabilecek bu durum uyurken sayıklama ve uyurken horlama gibi uyku bozuklarının hemen ardından üçüncü sırada rastlanır. Novadent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği uykuda diş sıkma ve diş sıkma tedavisi için gelişmiş tedavi yöntemleriyle siz değerli müşterilerinizi ağırlamaktadır.

 

Diş Sıkma Nedir?

Diş sıkma genel olarak uyku sırasında rastlanır ve hasta bu durumun farkında olmaz. Çene ve eklem problemlerine neden olabilecek bu durumda yaşanan diğer bir sorun ise bruksizm olarak adlandırılan sıkma anında dişlerden gelen gıcırdama sesidir. Hastalığın tek bir nedeni olabileceği gibi fiziksel ve psikolojik nedenleri de olabilir. Kadınlarda ve erkeklerde eşit derecede görülen Farkında olmadan dişleri sıkmak agresif, yönetimi konumunda, titiz ve rekabetçi kişilerde fazlaca rastlanmaktadır.

 

Diş Sıkma Şikayetleri

Özellikle geceleri yaşanan bu durumda çoğunlukla fark edilmese de belli başlı gözlemlerle ve işaretlerle diş sıkma tanısı konulmaktadır. Novadent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği hekimleri uygun görülen tedavi yöntemleriyle duruma anında müdahale eder. Diş gıcırdatması ile ortaya çıkan dil sıkma problemi ayrıca gece boyu yaşandığında sabah oldukça ciddi yüz ağrısıyla uyanmayla da görülür. İlerleyen vakalarda tüm gece diş sıkmaya bağlı olarak sabahları yorgun uyanma, baş ağrısı, sırt ya da bel ağrılarıyla kendini gösterecektir.

 

Tedavisi İçin Neler Yapılır?

İnsanlar gece boyu dişlerini sıkmamak için çoğunlukla gece uyurken takacaklar silikon plaklara ihtiyaç duyar. Fakat hasta şikayetleri ve hasta ağız, diş yapısına göre her zaman bu yöntem etkili olmayabilir. Novadent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği alanında uzman hekimlerinin uyguladığı tedavi yöntemleri arasında Diş sıkma egzersizleri yer alır.

Durum fizyolojikse Diş sıkma tedavisi botoks uygulamalarına gidilir. Fizyolojik diş sıkma nedenleri bazen de eksik dişten kaynaklı olabilir. Eksik veya hatalı dolgu, protez uygulamalarına da müdahale eden deneyimli ekip gerekli tedaviyi uygular.

 

Gebze Diş, Darıca Diş, Çayırova Diş denince akla gelen ilk kliniktir Novadent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği.

Sosyal Medya:
WhatsApp Destek